В рамките на проект „Граждански профили на ключови институции“ бяха създадени граждански профили на 40 публични институции.
Проектът цели да допринесе за увеличаване на информираността и ангажираността на гражданите и гражданските организации за функционирането на публичните институции, както и създаване на комплексна аналитична рамка за измерване на основни компоненти, определящи тяхната ефективност – институционална организация, области на компетентност и екологичен отпечатък.
Защо граждански профили?
Гражданският профил подобрява разбирането на гражданите за начина, по който функционира държавното управление. Той е предназначен да ги ориентира за разпределението на роли и отговорности между институциите на изпълнителната власт, да им покаже кой какви решения взема и какви правила определя и какъв напредък е отбелязан в постигане на националните, общоевропейските и глобалните цели за развитие на икономиката и обществото.
Какво е граждански профил?
Граждански профил на публична институция е структурирана, лесно разбираема информация за институционалната и функционалната организация, областите на компетентност, ефективността и прехода на дадена публична институция към екологично функциониране. Гражданският профил е резултат от наблюдение и измерване на определени показатели, определящи ефективност и екологичен отпечатък. Той дава представа на гражданите как работи дадена институция и дали начинът й на работа отразява модерните тенденции в управлението.
------------------------------------------------------
Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление“, съфинансиран от Европейския съюз. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ПРИЗМА - Ангажираност и Иновации (ПРИЗМА-АИ), Центъра за модернизиране на политики (ЦМП) и Фондация Център за имиграция и интеграция (ЦИИ), и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Отговорния орган.