Възприятие за корупция в съдебната система

Показва промени във възприятието за борбата с корупцията по високите етажи на властта и усещането за независимост на съдебната система у гражданите на държавите от ЕС по години. Обхванат период 2013 – 2023 г.
Индикатор:
Период:
Период:
 
Възприятие за борбата с корупцията/ независимост на съдебната система:
недостатъчна/ зависима
достатъчна/ независима
*Малта (трудно видима на картата):
 
Данните са от Специален евробарометър "Корупция" за въпрос "High-level corruption cases are not pursued sufficiently in (OUR COUNTRY" и EU Justice Scoreboard за въпрос "Perceived independence of courts and judges among the general public"

Какво се промени в периода 2021 – 2023 г.?

Проследяваме обновените данни от Евробарометър (редовен и специален) и EU Justice Scoreboard. Използваните данни са стандартните показатели за съдебната система ефективност и независимост, като резултатите са поставени в сравнителен европейски контекст.

Доверието към правителството, което към 2021 г. беше в отрицателната част на скалата, бележи нов спад и през лятото на 2023 г. достига най-ниската си точка за последните 12 години. То е на най-ниско ниво сред държавите от ЕС. Стойности, сравними с тези на България за доверие към правителството, има единствено Словакия. Показателите на останалите държави членки се променят слабо нагоре или надолу, но като цяло са разположени в неутралната към отрицателната част на скалата. Единствено изключение по този показател е Люксембург.

По показателя доверие към съдебната система България продължава да изпъква ярко на картата на Европа и доверието продължава да намалява. Цветът на Хърватия е избледнял, което означава, че резултатите й са се подобрили и доближили до тези на останалите държави от ЕС. За повечето държави членки този показател се подобрява (като Дания е със завидно високи стойности). Минимално намаление е отчетено в една трета от държавите членки, а най-отчетливото е в Малта, която не е видима на картата.

По показател „възприятие у хората за корупция по високите етажи на властта“ при предходното измерване към 2020 г. нагласата на българските граждани беше крайно отрицателна и те бяха заявили категорично, че борбата с нея е недостатъчна. По този показател през 2023 г. отчитаме осезаемо подобрение на резултатите и ограничаване на корупционната среда, включително в България. Това подсказва, че оценката на европейските граждани за усилията в борбата с корупционните практики се подобрява, в най-слаба степен в Унгария.

Не така стоят нещата по показателя „усещане у хората за независимост на съдебната система“. Макар да не е единствена сред държавите от ЕС, възприятието за зависимост в България е сред най-ярко изразените. Над 50% от гражданите виждат намеса и натиск от страна на правителството и на политици и също от страна на икономически интереси.

В обобщение онова, което се е променило, е разбирането на хората за това какво не е наред със съдебната система в България. Ако преди три години те са смятали, че корумпираните магистрати са много, днес корупцията не се привижда като сериозен проблемът. Но остава липсата на независимост. И с нея чувството за несправедливо правосъдие.

Съдебната система в България е проблематична от десетилетия – причина за ожесточени политически спорове, за критика от страна на Европейската комисия и посолствата на различни държави. Прокуратурата и в по-малка степен съдът от своя страна докладват поредица от постигнати резултати. Защо тогава напрежението продължава?

Ето какво ни показват данните (за интерактивните карти са използвани представителни данни от Евробарометър (редовен и специален) и EU Justice Scoreboard. Използвани са данни за стандартните показатели за съдебната система ефективност и независимост, като резултатите са поставени в сравнителен европейски контекст. 

Първата двойка карти проверява дали действително ситуацията със съдебната власт е по-проблематична от тази с изпълнителната власт през показателя за доверие. За последните пет години доверието в правителството в България е с променливи стойности в зависимост от конюнктурата, но остава в отрицателната част на скалата. То не се различава категорично от състоянието в другите държави членки на ЕС, където промените в доверието са много по-динамични според вида на управлението, а мненията са устойчиво неутрални към положителни единствено в страните от Северна Европа.

При данните за доверие в съдебната система обаче наблюдаваме категорична разлика между стойностите за България и тези за останалите европейски държави. България изпъква на картата с изключително ниска степен на доверие, която не се променя през целия обхванат период (2016-2021 г.). Този резултат е сравним единствено с резултата на Хърватия.

Втората двойка карти илюстрира резултатите по два основни показателя за ефективност на съдебната система – средно претеглено време за разрешаване на граждански, търговски, административни и други дела (първа инстанция в дни) и брой висящи дела по на граждански, търговски, административни и други производства (първа инстанция на 100 жители). По първия показател „време за разрешаване на делата“ от 2010 г. насам българският съд демонстрира забележително висока ефективност, която го поставя наравно с или по-високо на скалата от повечето държави членки. В общоевропейски план държавите се разполагат преобладаващо в средата на скалата или в положителната й част. 

По втория показател „брой висящи дела“ България отново стои стабилно сред водещите държави в Европа без флуктуации във времето. С изключение на Швеция и Балтийските страни, повечето държави членки регистрират резки колебания в стойностите през периода.

Очевидният извод е, че българската съдебна система се отличава с висока степен на ефективност.

Третата двойка карти показва резултати от проучванията за независимост на съдебната система. Тук също са избрани два основни индикатора, като между тях има много висока степен на корелация (от -0.72 в началото до -0.75 в края на изследвания период), с други думи показват консистентност на резултатите. Първият показател „усещане у хората за независимост на съдебната система“ определя категорично съдебната система в България в периода 2016 – 2021 г. като зависима. Това е сравнимо с държави като Италия, Хърватия, Полша, Словакия. Най-високо е усещането за независимост на правосъдието у хората в северноевропейските държави (Швеция, Дания, Финландия, Нидерландия) и в Ирландия и Германия. 

По втория показател за независимост „възприятие за борба с корупцията по високите етажи на властта“ българските граждани са изказали крайно отрицателни мнения за недостатъчна борба с корупцията за изминалия близо 10-годишен период. Този проблем се наблюдава с различна сила в цяла Европа, с по-голяма сила във Франция и Испания (в резултат на оповестени разкрития) и в Латвия и Литва.

И тъй, какво ни казват данните? Казват ни, че българският съд работи ефективно, но българското правосъдие се възприема като зависимо, което го прави несправедливо. 

А това променя всичко.